Na Zemlji se nalazi oko 1,4 milijarde km
3 vode (71% Zemljine površine), većina te vode čak 97,5% otpada na slanu vodu (mora i oceani), slatke vode ima 2,5%, a od toga su <1% rijeke i jezera, 30% podzemne vode, a 69,9% zamrznuto je na polovima. Samo je 0,8% od ukupne vode dostupno za ljudsku upotrebu što je 11,2 milijuna km
3. Gotovo 500 velikih svjetskih rijeka je onečišćeno, te se smatra kako će tijekom 21. stoljeća u 17 zemalja Afrike i Azije potpuno nestati vode. Utješna je činjenica kako je Hrvatska po bogatstvu i dostupnosti vode 5. u Europi.
Vodu za piće dijelimo na:

1. vodu za piće iz javnih vodoopskrbnih sustava
2. prirodnu mineralnu vodu
3. izvorsku vodu
4. stolnu vodu
Voda za piće, osim molekula vode (H
2O) se sastoji i od mineralnih tvari kao što su natrij, kalcij, magnezij, željezo, sulfati, kloridi i niza drugih. Upravo navedeni minerali daju „okus“ vodi, ako kod vode možemo govoriti o okusu.
-
KALIJ – regulira rad mišića i živčanog sustava
-
KALCIJ – neophodan za kosti i zube, važan za rad srca, krvotok i zgrušavanje krvi
-
NATRIJ – regulira količinu vode u organizmu
-
MAGNEZIJ – regulira metabolizam, ublažava posljedice stresa
-
KLORID – s natrijem regulira ravnotežu vode
-
JODID – regulira rast
-
FLUORID – sprječava karijes
Voda je sredstvo kojim se odvijaju svi metabolički procesi, održava tjelesnu temperaturu, čuva kosu, kožu, ublažava udarce, čini nas radno sposobnima i igra važnu ulogu u detoksifikaciji organizma.
Ljudski organizam od svoga začeća sadrži određeni udio vode, pa tako: zametak se sastoji od 90% vode, novorođenče 75%, adolescent 60%, odrasla osoba 57%, te starije osobe 50% vode.
Prema svim preporukama za dnevni unos vode potrebno je popiti 8 čaša. No, prema piramidi unosa tekućine voda se unosi i iz drugih izvora (hrana, čaj, kava, sokovi, alkohol).
Izvor:
zdravlje-prehrana.com